Ursus

Największy polski producent maszyn rolniczych

Marki Ursus chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To istny synonim polskiego rolnictwa, a ich produkty odpowiadają potrzebą wszystkich pokoleń rolników. To firma dobrze znana nie tylko w Polsce, ale także i w całej Europie.

Początki Ursusa

Zaczęło się w Warszawie w 1893 roku. Początkowo firma nazywała się Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Aż do 1939 roku zajmowali się produkcją armatur dla przemysłu spożywczego, a także centralnego ogrzewania, wodociągów i hydrantów przeciwpożarowych. W 1902 poszerzyli swoją gamę produktów o silniki spalinowe, a nazwę zakładu zmienili na Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów URSUS. W 1910 roku fabryka została przeniesiona na Wolę. W 1913 roku stała się głównym producentem silników spalinowych w Polsce, oraz jedynym ich dostawcą do carskiej Rosji. W 1915 roku armia rosyjska podczas wycofywania się z ziem Polskich zniszczyła zakład, oraz wywiozła część maszyn do Rosji. Mimo dużych zniszczeń fabryka szybko wznowiła działanie i po zakończeniu wojny wciąż produkowali silniki spalinowe. Pierwszy ciągnik rolniczy zjechał z taśmy w 1922 roku.

Ursus dzisiaj

Produkty firmy Ursus cieszą się popularnością i uznaniem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Docierają do klientów z całego świata, w tym głównie Belgii, Holandii, Czech, czy nawet Pakistanu. Z około 1,5 miliona ciągników wykorzystywanych w Polsce, aż 700 tysięcy to ciągniki Ursusa. Oprócz maszyn rolniczych, Ursus oferuje również 10 autobusów i trolejbusów, wliczając w to autobusy elektryczne oraz hybrydowe.

Posiadają trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, Opalenicy i Lublinie, gdzie jest on największy. Odpowiadają za produkcję około 1,5 tysiąca ciągników rocznie oraz kilku tysięcy maszyn rolniczych, które sprzedawane są nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Największym przełomem firmy w całym okresie jej działalności jest elektryczny samochód dostawczy ELVI, który obecnie przechodzi proces homologacji.